Uživatelské jméno:   Heslo:   Pamatuj si mě  

Mistrovství ČR v radiotechnice 2019

 Tisknout 

Tento víkend (10. - 12.5.) vyvrcholila letošní soutěž dětí a mládeže celostátním kolem konaném v Rožnově p.R. Na soutěž přijelo 28 soutěžících z 10 krajů celé České Republiky.

Pro mne tato akce vlastně začala již minulý rok v Hradci Králové, když jsem slíbil, že letos opět uspořádáme MČR v Rožnově. 
Po několika měsících příprav technické části jsem příslovečně na poslední chvíli ještě zhotovil vzorky výrobků "na čas", abych si ověřil, že vše klapne a soutěžící stihnou ve stanovený čas výrobek dokončit. 
V pátek 10.5. jsem naložil soutěžící a vyrazil do Rožnova. Moje svěřence jsem předal vedoucí družstva, protože jako organizátor bych se jim nemohl moc věnovat.
Po registraci v 16h začalo slavnostní zahájení. Chvíli jsme museli počkat na zástupce města a kraje, kteří slíbili účast. Zřejmě vzhledem k všude přítomným opravám silnic měli trochu zpoždění.
 
IMG_3898.JPG
 Účastníky přivítal hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, starosta Rožnova, za ČRK Vojta Horák OK1ZHV
IMG_3902.JPG
Franta Lupač OK2LF jako hlavní rozhodčí 
IMG_3903.JPG
 za generálního partnera ON Semiconductor přivítal účastníky také ředitel vývoje Radek Václavík OK2XDX
IMG_3907.JPG
při zahájení padly také občas humorné historky, které nás pobavily  :)
Po zahájení následoval test z teorie. 
Soutěžící v kategoriích mladší žáci (Ž1- do 12let), starší žáci (Ž2 - 13-16 let) a mládež (M - 17 - 19 let)
 
Test, který někteří účastníci hodnotili jako lehký, však podle následného vyhodnocení ukázal na vhodné složení otázek, protože plný počet 40 bodů získal v kategorii Ž1 a Ž2 pouze jeden.
 
IMG_3916.JPG 
Kategorie Ž1 připravena k psaní testu  
IMG_3912.JPG
 Kategorie Ž2
IMG_3911.JPG 
 A také v kategorii M připraveni
 
Po testu následovala večeře, což bylo záměrné. Pokud by soutěžící psali test po večeři, kdy se většinou odkrví mozek a chce se spát, už by asi ze sebe nevydali tolik vědomostí :) .
Po večeři byla připravena prezentace elektromobilů a poté jsme se šli ubytovat na internát a bylo volno. Organizační tým měl ještě poradu, která se protáhla, nicméně v sobotu ráno byli všichni po 8 ráno na snídani. Že by hlad? :)
 
Po snídani jsme se přesunuli do vedlejší budovy praxe, kde soutěžící čekala stavba soutěžního výrobku. A jaké to byly?
 
Kategorie Ž1 stavěla jednorukého banditu, konstrukci, kterou úspěšně před 3 lety stavěli soutěžící v Ž2 a která je jednodušší variantou osvědčené verze z Elektrotábora (vlastně na ET byla zámerně udělána složitější, aby nám ji neudělali za jeden den :) ).
 
Kategorie Ž2 stavěla FM přijímač, což je konstrukce léta ověřená a vyvinutá pro Elektrotábor, kterou před třemi lety stavěli soutěžící kategorie M, pro Ž2 jsem však nechal udělat oboustranné desky, aby se nezdržovali propojkami, což jsem jim také napsal v konstrukčních pokynech. A protože jak známo: "návody čtou pouze zbabělci", někteří udělali propojky, přestože měli oboustranné desky. Všichni konstrukci zvládli v časovém limitu 3h, takže nelze říct, že by některému tvorba propojek způsobila problém, že by neodevzdal včas.
 
Kategorie M stavěla CMOS hodiny ve verzi se SMD a 3mm LED. Konstrukce ověřená opět z ET, avšak přepracovaná z klasických součástek a 5mm LED a doplněná o zálohovací 3V baterku CR2032, protože se ověřilo, že k zálohování času postačí tato jednoduchá záloha. Konstrukce je zároveň nachystána na letošní ročník ET, takže ji popíšu až po prázdninách.
 
 
IMG_3970.JPG 
Trojice soutěžních výrobků. Ž1 i Ž2 dostali ještě krabičku na zabudování, které si už udělají doma.
 
Rozhodčí během stavby soutěžních výrobků hodnotili výrobky domácí. Zde na fotkách výrobky na výstavce, před hodnocením (a rozebráním).
 
IMG_3917.JPG 
IMG_3918.JPG 
IMG_3919.JPG 
IMG_3920.JPG 
IMG_3921.JPG 
IMG_3922.JPG 

Jak to vypadalo při hodnocení? Výrobky čekalo rozebrání a zhodnocení nejen provedení, ale v případě výrobků napájených ze sítě také zhodnocení bezpečnosti. Já klukům vždy říkám, ať si na soutěž berou výrobky napájené z baterií a mají klid. Loni mému mládežníkovi dali body dolů za bezpečnost a letos to čekalo 2 soutěžící taky. Hoši, proč se nepoučíte? Nejen loni se řešilo, že nesmí být světlemodrý vodič použitý pro nulák a současně jako mínus (když už modrý na mínus, tak tmavěmodrý, aby se to nedalo v zařízení zaměnit). A nedají si říct a nedají, škoda.
 
IMG_3932.JPG 
 
IMG_3933.JPG 
Petr a Dan hodnotí M 
IMG_3935.JPG 
Petr AIA a Martin MRK hodnotí Ž2 


A nyní pár fotek ze stavby soutěžního výrobku:
 
IMG_3936.JPG 
IMG_3957.JPG 
kategorie Ž1 
IMG_3942.JPG 
IMG_3962.JPG 
kategorie Ž2 
IMG_3925.JPG 
IMG_3928.JPG 
IMG_3929.JPG 
IMG_3949.JPG 
IMG_3963.JPG 
kategorie M 
  
Po zhotovení výrobků byl oběd a poté účastníky čekal výlet na Pustevny, zatímco rozhodčí hodnotili soutěžní výrobky.
Po návratu z výletu si účastníci vyzvedli domácí i zhodnocené soutěžní výrobky a po večeři nás čekalo závěrečné vyhodnocení.
 
Takže první tři místa v kategorii Ž1 obsadili tito účastníci
 
IMG_3972.JPG 
IMG_3977.JPG 
IMG_3978.JPG 
 
První tři místa v kategorii Ž2 obsadili tito účastníci
 
IMG_3981.JPG 
IMG_3982.JPG 
IMG_3984.JPG 
 
První tři místa v kategorii M obsadili tito účastníci
 
IMG_3985.JPG 
IMG_3989.JPG 
IMG_3992.JPG 
A nyní ještě výsledky
 
MCR2019_vysledky.jpg 
 
MCR2019_kraje.jpg 
 
A co na závěr?
Nejprve poděkování  generálnímu partnerovi - firmě ON Semiconductor, a to Radkovi Václavíkovi OK2XDX, který tyto akce podporuje dlouhodobě nejen v Rožnově. 
Firmě Schrack, díky které si účastníci prohlédli Pustevny. Radek XDX se sice trochu zhrozil, když zástupkyně firmy projevila přání, vytvořit pobočku na Moravě. Vzhledem k zaměření této firmy na silnoproud, myslím, že úbytek zájemců o práci v ONsemi z tohoto důvodu nehrozí :).
 
Děkuji hlavnímu rozhodčímu, Frantovi OK2LF za to, že přijal tuto funkci. Já Frantu znám osobně právě díky těmto soutěžím už od mého mládí (coby soutěžící). 
Dále patří díky rozhodčím, a to:
Za Ž1 Tomáši Maliňákovi OK2TTM a Janu Kleckerovi OK2ATM.
Za Ž2 Petru Papicovi OK2AIA a Martinu Růžičkovi OK2MRK.
Za M  Petru Ďurišovi a Danielu Janikovi.
 
Technickému zajištění Pavlu Kačírkovi OK2PNJ, Šárce Vávrové OK2SVA a Luďkovi Maixnerovi.
 
Za pomoc při balení stavebnic Martinovi OK2MRK, Honzovi OK2ATM, Mirkovi OK2MDK, Honzovi OK2JRK a Tomáši Mičánkovi (mimochodem pro představu, balení 170 stavebnic - 60 na MČR a 110 na Elektrotábor nám v 6 lidech trvalo 9 hodin a rozpočítalo se mimo jiné ručně přes 7000 diod LED).
 
No a nakonec poděkování jádru realizačnho týmu a to Janě Majerovové - ekonomce, Karlu Sekyrovi - zástupci pro praxi a řediteli soutěže, moje maličkost si asi děkovat nebude... já měl na starosti připravit technickou část  - výrobky, testy a s dovolením jsem vybral hlavní ceny výhercům, tak snad na mne nebudou nadávat.
 
Doufám, že se nám alespoň něco povedlo. Je mi jasné, že se vždy najde nespokojený. Snažili jsme se co to šlo. Závěrečný hrabák byl sice menší, ale snad tam byly o to víc užitečnější věci. Pokud máte zájem o fotky, napište, zašlu linky a pokud někdo poskytne své, určitě se zlobit nebudu a případně i doplním zde do článku.
 
Tak a co dál? 
No, bylo toho na mne moc (a nejen na mne): vykličkovat práci (jezdím ze Vsetína do Ostravy a silničáři mi to zrovna, s opravami všude možně, nezjednodušují), školu, kroužek, přípravu Elektrotábora a MČR. Tak se mi nedivte, že jsem prohlásil, že do dalšího MČR už nejdu a požádal Martina, aby mi vyliskal, kdyby mě napadlo o tom uvažovat. 
Jak říkal v závěru Vojta, OK1ZHV: "budeme rádi, když se v příštích letech zhostí této soutěže také někdo jiný než Hradec, Olomouc, Opava nebo Rožnov. Jinak se může stát, že letošní 42. ročník soutěže bude i poslední". 
Věřím, že i přes mé vytížení, bych v rámci svých možností mohl někomu pomoct a to samé i Vojta. Tak co ostatní kraje? Pojďte do toho!
 
73! Robin OK2UWQ
 
 
Počet shlédnutí: 1001