Uživatelské jméno:   Heslo:   Pamatuj si mě  

Elektrotábor 2019

 Tisknout 

Letos proběhl již osmý ročník Elektrotábora v termínu 1.8. - 12.8. Letošní ročník jsme však poněkud obsahově změnili a tak již nelze napsat, že se tábor nezabývá počítači. Zájemci si mohli nakreslit schéma a navrhnout plošný spoj v Kicadu, naučili se základy programování malých mikrokontrolérů a také se probírala teorie.

Jako obvykle nám vlastně přípravy začaly již loni v září, když jsme domlouvali termíny turnusů táborů na základně v Olbramkostele. Již loni jsme udělali menší pokus, jak budou děti reagovat na zavedení programování mikrokontrolérů. Mirek MDK si loni po ET vyžádal, aby termínově letošní ET nekončil v neděli a to se mu nakonec splnilo :).. Letos jsme končili v pondělí, bohužel to lépe nevyšlo.
 
Většina nás dojela na základnu o den dříve, aby jsme nachystali lab a antény. Den velmi rychle utekl a následující den již dopoledne začaly přijíždět děti. Jako poslední dorazila skupinka dětí vlakem z Frenštátu. Využili jsme letos slev na dopravě :). Tento rok se nám přihlásilo 26 nových účastníků a 22 co již bylo loni. To poněkud změnilo rozložení nováčků, jelikož dříve býval poměr 1:2. Svou roli na tom zřejmě hrálo i omezení věku do 15 let.
 
A jak to vlastně probíhalo? Z velké části klasicky, jako každý rok. Seznámení s tábořištěm, bezpečnost při přípravě dřeva a také v labu a nakonec výprava na dřevo, aby bylo na čem vařit v kuchyni. Zásadní změny jsme nachystali pro lab. Dříve jsme totiž složité výrobky oživovali v podstatě na poslední chvíli, protože většina dětí si dávala záležet a tak to měly osazené až těsně před koncem. To znamenalo poslední den obrovský nápor na nás při oživování. Má vize byla, aby letos měly děti na stavbu výrobku zhruba 3-4 dny s tím, že ti, co budou mít hotovo, budou mít následný program ve formě výuky návrhu plošných spojů v Kicadu a případně výuku 3D tisku. Do toho jsme také vyslyšeli minulé žádosti některých dětí, že by rády teorii o součástkách a výrobcích.
V poledním klidu jsme dětem udělali přednášky o kryptování, výrobě plošných spojů, teorii elektroniky a také o tom jak postupovat při návrhu výrobku pro 3D tisk.
 
ET2019_lab1.jpg
Pohled do labu, ladíme každý rok co nejoptimálnější rozložení. Trochu nám to komplikuje osvětlení, tak letos zase lépe - přidali jsme zářivky
ET2019_lab2.jpg
 
ET2019_kicad.jpg
Ti co měli hotovo, měli možnost se něco naučit v Kicadu. 
ET2019_labstul.jpg
Oživovací pracoviště... 
Letos děti čekal výlet do mlýna ve Slupi a návštěva pěchotního srubu v Šatově, zopakovali jsme výlet z roku 2013, kde byli někteří současní vedoucí ještě jako děti :)
 
ET2019_vylet1.jpg
pohled na mlýn ve Slupi
ET2019_vylet2.jpg
letos skupinová fotka z druhé strany :)
ET2019_vylet3.jpg
uvnitř bunkru
 
Vypravili jsme se také vykoupat na koupaliště v Únanově, kde měly děti možnost vyzkoušet dodgeball, což je verze vybíjené s více balóny.
 
ET2019_unanov1.jpg
 
ET2019_unanov2.jpg
 
Letošní počasí se umoudřilo a nebyly takové vedra jako minulá léta. Na druhou stranu díky dešťům jsme museli zrušit stanování pod širákem u rybníka. Náhradní program s liškami se zase setkal s nečekaně velkou aktivitou na pásmu 80m, díky souběhu tábora s akcí YOTA. Zkušený ROB závodník by si určitě poradil, ale my nechtěli, aby pak děti někde zabloudily, kdyby ztratily signál lišky díky silným stanicím na pásmu.
O víkendu jsme se zúčastnili klasicky SSB ligy (OK2KET tentokrát ne z kempu, ale od solární elektrárny) a v neděli QRP závod (a nově i PDM) nově s dvojčetem a klasicky od posedu, protože hlásili dešťové přeháňky.
 
ET2019_lisky.jpg
 
ET2019_ssb.jpg
 
ET2019_qrp.jpg
 
Děti čekala také ukázka hasičů a nově i celní správy, kdy se jim předvedli 2 cvičení psi pro hledání drog a cigaret. Děkujeme, bylo to hooodně zajímavé. Napadlo nás, co tak ty psy pustit do tábořiště :O .
 
ET2019_hasici.jpg
 
ET2019_celnici.jpg
 
Mirek MDK také dětem ukázal spojení přes geostacionární satelitní převaděč.
 
ET2019_satelit.jpg
 
A každý večer nástup a zhodnocení dne, pochvaly, odměny... 
 
ET2019_nastup.jpg
 
Na závěr ještě fotka všech účastníků a vedoucích. Letos historické maximum 48 účastníků, nabrali jsme víc, kdyby se někdo odhlásil... a nakonec tento počet zůstal, doplnili jsme staršími náhradníky.
 
ET2019_vsichni2.jpg
 
ET2019_vedouci.jpg
 
 
Z mého pohledu, a teď už to můžu napsat naplno, se měl tento ročník stát opravdu posledním, pokud se plánované změny letos nesetkají se zájmem a nepodaří se zaujmout děti také trochou učení. Vypadá to, že se program dětem líbil, ikdyž je ještě co vylepšovat. Já trochu doufal, že bude víc klidu a nebudeme tak unavení. Nicméně přednášky také docela unavovaly, takže pokud do toho půjdeme zase, bude třeba si více rozdělit přednášky a výuku. Pozitivní bylo, že u oživování už mne v podstatě nepotřebovali, až na vyjímky - NF zesilovač (novinka) a LED matici. Asi jim ani nic jiného nezbyvalo, protože já měl kromě labu i funkci hospodáře, takže jít spát po poradě tak mezi půlnocí až 1 ráno a budíček v 6 kvůli pekaři, řezníkovi nebo nákupu... abych pak byl na 9 v labu. Prostě masaker... :D
 
Co dodat na závěr? 
 
Díky všem účastníkům za zájem, díky všem lektorům a vedoucím, jmenovitě:
Martinovi OK2MRK,
Mirkovi OK2MDK,
Honzovi OK2ATM,
Pavlovi OK3PVL,
Mirovi Klimeckému,
Rohlíkovi,
Pepovi, 
Honzovi OK2JRK,
Tomášovi,
Petře, Vendě, Verči a Katce,
kuchařům Zdenkovi OK2BUC, Jeníkovi a Ireně, 
Kalimu,
Kubovi OK2PJM.
 
Dále našemu letitému podporovateli Radkovi OK2XDX a ON Semiconductor
 
Takže vše je nakročeno k devátému ročníku, ale... uvidíme co termíny turnusů, mám nějaké představy a tak ještě není rozhodnuto. Taky je důležité dát dohromady tým, přeci jen někteří vedoucí plánují rodinu...tak uvidíme.
 
73! Robin OK2UWQ
Počet shlédnutí: 942