Uživatelské jméno:   Heslo:   Pamatuj si mě  

Wobbler 35MHz-4GHz aneb "hrátky" s ADF4351

 Tisknout 

Na začátku této konstrukce byla diskuze s Petrem ULQ během VHF okolo mého narychlo "spíchnutého" TRV. Navedl mě tehdy na obvody PLL s integrovaným VCO a aniž by mi řekl typ, našel jsem si na webu Analog Devices typ ADF4351. Jenže k úvodním "hrátkám" byla třeba nějaká užitečná konstrukce. A tak jsem použil základu řízení s PIC32 a doplnil detektorem do 4GHz.

Konstrukce je opravdu spíše prototypem, nicméně funkčním. ADF4351 je PLL s integrovaným VCO v rozsahu 2200-4400MHz s integrovanou nastavitelnou děličkou na výstupu. Maximální dělící poměr (v binárních krocích) je 64 a z toho vychází také minimální kmitočet cca 35MHz (2200/64). Zapojení řídícího CPU je "pinguino kompatibilní", ikdyž první komunikaci s PLL jsem raději ověřil v MPLABu. Jako detektor je využit log. detektor ADL5513 s dynamickým rozsahem -70 až +10dBm. K vlastnímu měření úrovně detektoru slouží 24bitový ADC MCP3911, který patří k levnějším a nemá vnitřní autokalibraci. Pro uvedený účel, kterým je zajištění dostatečné přesnosti, však naprosto vyhovuje.

wobbler_sch.jpg
 

Komunikace CPU s ADC a PLL zajišťuje sběrnice SPI. Komunikace s PC je pomocí USB a emulace sériového portu.
Prototyp byl postaven ve 2 exemplářích. Prvním je můj, který nyní slouží pro vývoj vlastního SW a druhý postavil Martin OK2MRK a který už má i v krabičce, jak má být.

wobbler_pcb.jpg
 1. vývojový prototyp
wobbler_k1.jpg
 2. vývojový prototyp by OK2MRK
wobbler_k2.jpg
 

wobbler_scan.jpg
první "chodící" pokus měření křivky 3-obvodového helical filtru Neosid na 144MHz, ještě bez filtrace dat...
ta "tráva" je digitální rušení od připojeného debuggeru ICD3, jak jsem zjistil až později :D


V tuto chvíli je vzhledem k vývoji SW dostupný pouze na vyžádání. Nemá smysl jej nyní dávat ke stažení, když během týdne je vylepšená verze i 2x :D.
V sekci ke stažení je tak prozatím jen schéma, spíše pro inspiraci. Případné dotazy emailem.....

73! Robin OK2UWQ

Počet shlédnutí: 3286