Uživatelské jméno:   Heslo:   Pamatuj si mě  

VF wattmetr s ethernet rozhranním

 Tisknout 

Wattmetrů je všude spousta, ale tento je záměrně připojen do sítě a umožňuje sledovat měřený údaj pomocí běžného prohlížeče nebo také mobilu. Zcela jistě je to jedna z věcí co použijou ti, kteří používají remote :).

Při konstrukci jsem vycházel z ověřeného zapojení logaritmického detektoru ADL5513. Použil jsem ho již ve wobbleru a jeho výhodou je nesporně velký dynamický rozsah až 80dB.
 
Jako řízení byl po dlouhých úvahách vybrán člen novější rodiny PIC32MZ. Vyniká možností vnitřního taktu až 200MHz, takže webserver by měl fungovat bez větších problémů.
Vstup do wattmetru má impedanci 50 ohmů, předpokládá tak snadné připojení útlumového článku pro přímé měření nebo přes odbočnici pro měření výkonu do antény. Maximální vstupní úroveň do detektoru je +10dBm, což je 10mW. 
K prototypu jsem použil PIC32MZ2048ECH064 tzv z šuplíku, finální verze však předpokládá použití PIC32MZ2048EFH064, což je verze s integrovanou HW podporou matematiky s plovoucí čárkou. Dalším důvodem změny je to, že výrobce řadu ECH již nedoporučuje pro své nové konstrukce (asi celkový problém této řady je spousta chyb v designu, errata dokument má 45 stran!)
 
wattmetr_sch.jpg
 kliknutím otevřete v pdf :)

 
Na desce jsou pouze lineální stabilizátory, aby se omezilo možné rušení dalších zařízení. Vzhledem ke spotřebě 250mA je chlazení přijatelné při napájení desky do 9V :(. Asi přeci jen zvážím volbu nějakého vhodného pulsního zdroje :). Na desce je také možnost připojení USB, avšak na prototypu tato možnost nebyla vyzkoušena z důvodu použití jiné řady obvodu.
 
wattmetr_deska.jpg
 
Deska na obrázku, zde ještě není osazen oscilátor 50MHz a chybí krystal 12MHz, protože s použitým obvodem (ECH řada) bohužel nekmitá hned tak nějaký. Naštěstí u řady EFH už zase vše funguje. Využívá se proto vnitřního oscilátoru 8MHz jako reference pro vnitřní PLL.
 
wattmetr_web.jpg
 
A ještě webová stránka wattmetru. Lze zde zadat vložený útlum (nebo gain) a hodnota výkonu je pak přepočítána na správnou hodnotu před tímto útlumem. Umožňuje tak korigovat vložný útlum směrových odbočnic a pod. Více o konstrukci snad později podle případných dotazů. 
 
 
Pokud mám desku zapnutou na stole, lze se podívat na reálnou stránku zde
 
 
73! Robin OK2UWQ
 
Počet shlédnutí: 1993