Uživatelské jméno:   Heslo:   Pamatuj si mě  

Elektrotábor 2018

 Tisknout 

V neděli 12. srpna jsme zakončili již sedmý ročník Elektrotábora, který se nesl ve znamení Hvězdných válek a provázel nás jimi Darth Vader a Obi-Van Kenobi :).

V pondělí 30.7. jsme se sešli, jako každý rok, na nakládání vozíku veškerým příslušenstvím. Martin OK2MRK a Honza OK2ATM vyrazili ještě večer změr Znojmo a zbytek technického týmu vyrazil hned ráno 31.7.
V kempu jsme museli počkat, až odjede předchozí turnus a poté jsme se usilovně pustili do práce. Vzhledem k tomu, že na základně byly již nové stoly i židle, změnili jsme po různých úvahách rozložení v labu. Děti tak sice měly o něco méně pracovního místa na stole, nicméně bylo možné lépe využít osvětlení v budově.
Již odpoledne byl nachystán lab a my se mohli zaměřit na natažení KV antén pro vysílací pracoviště OK2KET.
 
ET2018_labuvod.JPG
Lab, zatím bez dětí... a loga ET :)

Ve středu 1.8. dopoledne začaly přijíždět děti a po příjezdu a ubytování všech dětí následovalo obvyklé počáteční školení jak se chovat v tábořišti a při přípravě dřeva na topení v kuchyni. Letos jsme poprvé do tohoto školení zahrnuli také školení pro práci v labu, čímž jsme ušetřili drahocenný čas pro první pracovní den v labu.
 
Večer nás čekal tématický úvod do CTH 
ET2018_uvod.JPG
Rohlík jako Darth Vader a Mira coby Obi-Van Kenobi

V nočních hodinách se Venda vrhla na kreslení loga tábora na stěnu v budově
ET2018_etlogo.JPG
Výsledné logo Elektrotábora a také našeho dlouholetého podporovatele -  ON Semiconductor Rožnov p.R.

Ve čtvrtek 2.8. jsme lab zahájili stavbou startovacího výrobku - házecí kostky, tentokrát s vylepšeným SW. Kombinace vývodových a SMD součástek se ukázala výhodná pro lepší odhad schopností dětí. 
 
V pátek nás čekala exkurze na vojenském letišti v Náměšti nad Oslavou a společně jsme se vyfotili u vystaveného vrtulníku.
 
ET2018_namest.JPG
 

V sobotu ráno jsme vyrazili do kempu se skupinkou 7 zájemců, kteří byli ochotni si přivstat. Z kempu jela v SSB lize stanice OK2KET a v kuchyni pro další zájemce (co se jim nechtělo vstávat dříve) stanice OK2KOL.
 
ET2018_ssb.JPG
Nejmenší závodníci OK2KET u mikrofonu
ET2018_ssbteam.JPG
Tým OK2KET v SSB lize

V neděli jsme nakonec postavili na poli pouze jedno pracoviště pro QRP závod, tentokrát kvůli obrovským vedrům, kdy ve stínu bylo až 39°C.
Ostatní zájemci, co zrovna nevysílali, pokračovali v labu na přidělených výrobcích. Tentokrát jsme jim nechali dělat zpravidla složitější výrobek ze dvou možných, které si sami vybrali. Nicméně byli upozornění, že v případě, pokud jej nestihnou dokončit, nebude to za ně nikdo dodělávat a dokončí si jej doma. Nicméně na konci tábora byly všechny výrobky kompletní... ovšem často díky velkému úsilí lektorů, takže pro příště zpřísníme výběr. Zkusili jsme také nabídnout kurs programování a na ten se nám přihlásil jeden účastník. Ten si za snahu odnesl vývojový kit, aby mohl pokračovat s programováním i doma.
 
ET2018_lab.JPG
Všichni usilovně pracují na výrobku
ET2018_lab2.JPG
holky upravují výrobek do krabičky
ET2018_lab3.JPG
Kecafon, který čekal na svou premiéru na ET 4 roky. Jeho SMD verzi stavěli mládežníci na soutěži v roce 2014
ET2018_labhodiny.JPG
 USB hodiny s procesorem PIC32MX250F128
ET2018_labnoaa.JPG
Novinka NOAA přijímač od OK2UGS
 
Děti si v labu stavěly tentokrát (pořadí podle obtížnosti) ruletu, kecafon, FM rádio, CMOS hodiny, RFID čtečku, PSV metr, USB hodiny, matici 15x7 a RGB matici. Letos jsme také zkusili nabídnout výuku programování, ke kterému se nám přihlásil jeden zájemce a věnoval se mu Mirek OK2MDK.
 
Letos nás poprvé navštívili hasiči, kteří nám předvedli ukázku co nedělat, když hoří olej na vařiči a také vytvořili pěnu, ve které si mohly děti chvíli zařádit.
 
ET2018_pena.JPG
 
Po odjezdu hasičů nás čekala další novinka - stanování na Šimpru, cca 3km od táborové základny. Vzhledem k přeháňkám se postavil provizorní přístřešek a v noci děti měly hlídat vlajky před zloději. Ti také provedli přepadovku před půlnocí. Díky pohotovosti většiny dětí se jim však vlajky nepodařilo ukrást ve stanoveném čase.
 
ET2018_simpr1.JPG
stanováníu rybníka někteří využili ke koupání-
ET2018_simpr2.JPG
provizorní přístřešek a v pozadí jedna z vlajek, kterou bylo zapotřebí uhlídat
 
Ke každému táboru patří také opékání špekáčků, děti si také mohly opět vyzkoušet lítání s drony a rádiový orientační běh - ten měly dokonce spojený s hledáním večeře.
ET2018_spekacky.JPG
 
ET2018_dron.JPG
 
Jedna ze spousty her bylo člověče nezlob se. Každý člen oddílu byl figurkou, která musela uběhnout počet kol, které byly hozeny kostkou. Tato hra byla jedna z nejpůsobivějších, protože dokázala stmelit celý oddíl k vzájemnému povzbuzování.
 
ET2018_clovece.JPG
 
Vzhledem k vedrům jsme se několikrát byli vykoupat na koupališti v Únanově a v Žerůtkách
 
ET2018_unanov.JPG
Jedno z koupání v Únanově

Uběhlo to velmi rychle a nastal předposlední den tábora. Tak ještě vyfotit oddíly, děti s výrobky a hlavně všichni pohromadě. Večer pak bylo slavnostní vyhlášení výsledků CTH a závěrečná párty :).
 
ET2018_zaver1.JPG 
 závěrečné výhlášení výsledků
ET2018_zaver2.JPG
 předání dortů oddílům
ET2018_zaver3.JPG
a na závěr i ohňostroj
 
A teď fotka vedoucích a společná fotka.
ET2018_team.JPG
 
ET2018_all.JPG
 

A ještě prezentace průběhu tábora od Miry Klimeckého
 
 
 

 
Díky všem za další skvělý ročník, především díky Martinovi OK2MRK za pomoc s chystáním a dodáváním motivace v období, kdy jsem byl úplně KO díky práci a škole. Bylo to velmi náročné a když těsně před táborem, ze zdravotních důvodů, odpadli lektor a zdravotnice, byl tak náš tým na letošním Elektrotáboře historicky nejmenší (vzhledem k počtu dětí). K tomu ještě Mirek MDK byl mimo lab díky výuce programování.
Nechme na posouzení účastníků, jak se nám letošní ročník podařil... a protože nám napsali vzkazy a hodnocení do dotazníků, tak to vypadá, že se vydařil, ikdyž nebylo žádné spojení s ISS jako 2016, ani sonda...
 
Díky celému týmu: Mirkovi Klimeckému, Martinovi MRK, Mirkovi MDK, Honzovi ATM, Pavlovi PVL, Rohlíkovi. Kuchařům Zdeňkovi BUC, Jeníkovi a Ireně. Oddílačkám Petře, Mii, Vendy a Verči. Hospodářce Tamaře a... sobě děkovat nebudu, to by vypadalo divně :D. Mě poděkovaly děti dostatečně už na místě ;).
 
Díky také za pomoc s přípravami a hlavně materiálním zabezpečením:
 
Radkovi OK2XDX
Tomáši Petřekovi
Jirkovi OK2VWN
Pavlovi OK2PNJ
Mirkovi OK2UGS
 
A hlavní dík firmě ON Semiconductor Rožnov p.R. za poskytnutý materiál na stavebnice!!
 
Již brzy spustímě webovou prezentaci letošního ročníku, sledujte aktualizaci stránek Elektrotábora.
 
A jestli bude další ročník Elektortábora??? Nechte nás vydechnout a probrat co a jak... uvidíme, snad bude. 
 
73! Robin OK2UWQ
Počet shlédnutí: 1115