Uživatelské jméno:   Heslo:   Pamatuj si mě  

Mistrovství ČR dětí a mládeže v radiotechnice 2017

 Tisknout 

2.6.-4.6. se uskutečnil další ročník MČR v radiotechnice dětí a mládeže, tentokrát v DDM v Hradci Králové. Po třech letech, kdy tuto soutěž hostila Morava, jsme se vypravili do Čech :).

Ikdyž nezvyklé posunutí data konání na červenec mne zpočátku udivilo, nakonec se mi velmi hodilo. Letos totiž víc jak loni jsem potřeboval zapracovat na školních povinnostech a tak 31.5. poslední zkouška a pak urychleně zjistit co klukům chybí a v posledním kroužku před MČR zkontrolovat nebo dořešit kompletnost domácího výrobku. V tomto si nemyslím, že by to jinde v kroužcích bylo jiné. 
V pátek jsem před 11 naložil kluky ve Vsetíně a jel jsem vyzvednout ještě Ondru a jednoho soutěžícího za MS kraj v Novém Jíčíně. Mno, že hned ve Valmezu chytíme sekeru, jsem opravdu netušil. Soudruzi se rozhodli rozvrtat kruháč na hlavní trase (ten starý tedy stál za tři tečky dlouho, ale byl propustnější jak rozkopaný). Naštěstí až na objížďku před Holicemi byla celá cesta bez problémů.
 
Dorazili jsme těsně před 3 odpoledne a poté se zaregistrovali. Bohužel tentokrát se registrace poněkud protáhla, tak jsme nestihli zajít na zmrzlinu, aby kluci získali energii na večerní test :(. Tak jsme ještě s klukama alespoň trochu pilovali vědomosti ze starých testů :).
 
 
mcr2017_testz1.jpg
 kategorie Ž1
mcr2017_testz2.jpg
 kategorie Ž2
mcr2017_testm.jpg
 kategorie M
 
Po testech jsem zašli na večeři (špagety) a po ní se přesunuli na slavnostní zahájení. Za organizátory zahájil soutěž Vojta Horák OK1ZHV a také hlavní rozhodčí Jarda Winkler, OK1AOU. Obvykle jezdí do Čech Franta Lupač, OK2LF, ale ten se tentokrát omluvil. 
 
Poněkud mne zarazila měkkost testů. No vzápětí jsem si vzpoměl kolikrát loni vracel testy Jarda AOU a bylo mi jasné, že podobnou anabázi zažíval letos i Sváťa OK1TAM, který testy chystal :). 
 
Večer po zahájení nás Vojta Horák svolal k poradě, takže jsem se nemohl vypravit na obhlídku s klukama. Večer po návratu jsme ještě chvíli pokecali a šli spát. No spát, někde poblíž provozovali venku kino a tak se až tak dobře usnout nedalo :). To jsem měl za to, že jsem brzo prchl z porady :D. 
 
V sobotu ráno 7:30 budíček, 8:00 snídaně a poté od 9 do 13 stavba soutěžního výrobku. 4 hodiny na stavbu nevěstily jednoduchost výrobku. A tak se ukázalo, že všechny kategorie měly poměrně složité výrobky. Kategorie M zapojením sice jednoduchý, ale pro změnu na univerzální spoj. Takže tříhlasá siréna a světelná houkačka s 3 LED jim také zabrala celkem dost času. Za jindy běžné 3h to měli hotovo pouze 3 kluci z Mka. Výsledně to 2 kluci nedodělali nebo neměli funkční vůbec a plně funkční to měli pouze 4. Zbytek nejspíš zprovoznil pouze houkačku. 
 
mcr2017_vyrm_1.jpg
 
mcr2017_vyrm_2.jpg
 
Kategorie Ž2 stavěla laserovou pistoli s terčem. Tady by to problěhlo nejspíš v klidu, ale kluci měli předvrtané malé díry, tak si museli díry zvětšovat. Přestože to museli dělat všichni, znamenalo to pro část z nich chybějící čas ve výsledném dokončení. Nakonec plně funkční 4, částečně funkční měli 4 a nefunkční 1 :(.
 
mcr2017_vyrz2_1.jpg
 
mcr2017_vyrz2_2.jpg
 
 
Nejmladší kategorie Ž1 měla vyrábět AVR tester. Podklady jsem moc neměl kdy nastudovat, ale zapamatoval jsem si alespoň link , takže ZDE STUDUJTE
Tady byla úspěšnost již slušnější, 70%, takže 7 kluků to mělo plně funkční, 2 částečně a 1 vůbec. Složitost pro tuto kategorii nechám na Vás. Osobně to považuju za složitější záležitost, ale v rámci prodlouženého času ještě v normě. U ostatních kategorií bych spíš řekl, že autoři konstrukcí to poněkud přepískli... Já vždy poskládám vzorek a změřím si čas, pak jej vynásobím 3-4x a beru to jako reálný čas ke stavbě. Loni konstrukce FM rádia zabrala 1h Martinovi MRK a také to během stanoveného času zvládli až na jednoho všichni. 70% jako u Ž1 budiž, ale Ž2 i Mko teda byly těžce podceněné. No je to Mistrovství, ale škoda, že většina těch poměrně slušných stavebnic skončí v popelnici (ať se mi přihlásí někdo, kdo si po takovém "fiasku" tu stavebnici dodělá nebo opraví... natož na univerzálu).
 
Jo, chápu argument, že by měli kluci být schopní osadit na univerzál, ale ty výrobky končily v šuplíku a vzápětí v koši už za mých let a i v případech, co jsem se kdy setkal. Takže ani jako památka na MČR to nezůstane ani v případě vítězství :(. Škoda.
Jasně, jsem známý svým odporem ke stavbám na univerzál na soutěžích. Problém vidím hlavně v tom, že ne každý vedoucí má v kroužku čas se věnovat způsobům návrhu PCB a bez tohoto si děcka neuvědomí analogii návrhu rozmístění součástek na univerzální PCB. Ty menší už vůbec, to jsou vždy boje v kroužku.  OK, už mlčím :D.
 
Tak nyní konečně nejmladší kategoriee Ž1 při stavbě testeru.
 
mcr2017_vyrz1_1.jpg
 
mcr2017_vyrz1_2.jpg
 
mcr2017_vyrz1_3.jpg
 
A nyní přehlídka donesených výrobků.
 
mcr2017_don_1.jpg
 kategorie M a Ž2
mcr2017_don_2.jpg
 
mcr2017_don_3.jpg
 
mcr2017_don_4.jpg
 
mcr2017_don_5.jpg
 
mcr2017_don_6.jpg
 
mcr2017_don_7.jpg
kategorie Ž1
 
Vždy říkám klukům, aby si nevybírali jako výrobek pro soutěž něco co je s napájením ze sítě.... Téměř vždy to končí penalizací za bezpečnost.... 
 
No a nyní výsledky.
 
mcr2017_z1.jpg 
mcr2017_z2.jpg 
mcr2017_m.jpg 
mcr2017_kraje.jpg 
 
A vítězové.
 
mcr2017_vz1.jpg 
kategorie Ž1
mcr2017_vz2.jpg 
kategorie Ž2 
mcr2017_vm.jpg 
kategorie M 
 
Na závěr bych rád poděkoval Vláďovi Zubrovi, Vojtovi Horákovi a rozhodčím za organizaci a také těm, kteří věnovali svůj čas a úsilí do chystání výrobků. Vím dobře co to je, sám jsem loni chystal 60ks pro všechny kategorie :).
 
Příště se sejdeme.... no tady si Vojta nechal 2 týdny k prověření situace, ale nejspíš v Horním Jelení pod taktovkou PRDEC. Já byl sice vyslán se vzkazem, že v nejhorším to uděláme zase v Rožnově, na to mi hned mnozí odpověděli, že už je nejhorší :D. Osobně jsem však poprosil o jinou možnost. V tuto dobu se budu chystat ve škole na zkoušky a opravdu bych se raději věnoval přípravám do školy a "jen" dojel s klukama na MČR. Vzali mě na milost :), takže pokud bude zase nejhorší stav, tak 2019 by to případně mohlo být zase v Rožnově.
 
73! Robin OK2UWQ
 
Počet shlédnutí: 1679