Uživatelské jméno:   Heslo:   Pamatuj si mě  

Hodiny/časovač s USB - Pinguino kompatibilní

 Tisknout 

Na Elektrotábor vznikly hodiny pouze ze standardních CMOS obvodů. Už na ET se však hodně diskutovalo, jak by je bylo možné upravit do funkce časovače. Bylo jasné, že stávající design se musí změnit.

A tak jsem se při chvílích pustil do návrhu zapojení. Ikdyž je to v celku přiliš přehnané, použít 32-bitový procesor, rozhodl jsem se pro již ověřené řešení zapojení jako má RGB matice.
Posuvné registry 74HCT4094 pak měly zajistit obdobné buzení LED jako u verze s CMOSy. Protože jsme se shodli, že optimální by byla verze s napájením +5V/nebo přímo USB, musel jsem poněkud změnit zapojení. Při stejném počtu LED na segment to pak znamenalo budit dvěma výstupy posuvných registrů jeden segment.
 
A jak to dopadlo? První prototyp je na světě a byl dodán našemu ET programákovi na vyzkoušení při dodgeballu. A pokud bude ET, tak se možná objeví jako jedna ze stavebnic. V tuto chvíli prototyp neobsahuje možnost připojení modulu s DCF77 (synchronizace času), ale vestavěný RTC se záložním článkem CR2032, zajistí udržení správného času i při odpojení od napájení.
 
Základem je procesor PIC32MX250, ale postačil by i PIC32MX220. 
 
hodinyusbsch.jpg
 
hodinyusbpcb_top.jpg
 
hodinyusbpcb_bot.jpg
 
hodinyusbpcb_sst.jpg
 
hodinyusbpcb_ssb.jpg
 
hodinyusbtop.jpg
 
hodinyusbbot.jpg
 

Takže tolik k prototypu. Podklady v PDF jsou v sekci ke stažení. Program se bude ještě pilovat, takže prozatím nedávám k dispozici... nicméně pod Pinguino IDE má SW cca 700 řádků, i s SW generovanou PWM pro řízení jasu vysokosvítivých led :D. A proč zelené a žluté? Protože prototyp a šuplíkové zásoby :D
 

73! Robin OK2UWQ

Počet shlédnutí: 2148