Uživatelské jméno:   Heslo:   Pamatuj si mě  

Elektrotábor 2015

 Tisknout 

7.8. jsme zakončili čtvrtý ročník Elektrotábora s letopočtem 2015. Tak jako v předchozích letech, sešla se parta nejen již známých tváří dětí a dospělých, ale přibyly i nové tváře. Zúčastnili jsme se SSB ligy, Alpe Adria/QRP závodu, vypustili jsme balón se sondou a také pomocí pneumatických raket prováděli "satelitní" snímky tábora a okolí. Doplněné video na konci článku.

Letos jsme většina z vedoucích vyrazili na základnu v Olbramkostele o den dříve, tj. 27.7., s cílem nachystat vše předem, aby pak nebyl tak hektický start tábora. Vzhledem k obklíčení Brna všemožnými uzavírkami jsme nabrali zpoždění nejen my, ale také autobus, který odvážel předchozí turnus. Do tábora jsme se tak dostali až před 16. hodinou a sami jsme tak byli rádi, že toto čekání nemusely absolvovat děti.
V klidu jsme během večera a následujícího dopoledne přichystali techniku a antény, ještě než začali rodiče přivážet děti.
Po předchozích zkušenostech jsme vybudovali trvalé KV pracoviště v jedné z budek. Martinovi OK2MRK se podařilo ještě před táborem dokončit LPF a PA do svého Picastaru a tak mohl naostro vyzkoušet jak funguje (já mu jej během jeho účasti na YOTA2015 - Youngsters On The Air v Itálii trochu potunil a otestoval).

ET15_kvbudka1.jpg
KV pracoviště
ET15_kvbudka2.jpg
Nadšený Martin OK2MRK poté, co vyzkoušel, jak funguje jeho TRX (80m - 180W, 20m - 140W)
ET15_kvbudka3.jpg
tuníme nastavení filtrů v DSP, Zdenek BUC měl připomínky k přednesu, to jsou holt ti KV hifisti :)

A jde se na to....

Po příjezdu všech 45 dětí následovalo obvyklé seznámení s táborem (přeci jen byli zde i nováčci) a pak výprava na dřevo.
Přišel večer a s ním také zahájení celotáborové hry, kterou nám představil přímo samotný Leonardo da Vinci.

ET15_davinci.jpg
Programák Mirek alias Leonardo da Vinci


Následující den v 7:00 budíček, ostatně tak jako i následující dny. Mnozí nemohli dospat, tak obhlíželi tábor. V 8:00 snídaně a pak následovalo zahájení práce v labu. Snažili jsme se odchytit hned od začátku ty, kteří v životě nědrželi pájku v ruce nebo si nebyli jistí, jak to zvládnou. Dostali trénovací plošné spoje a součástky. Každý z lektorů si vzal někoho na starosti a ukázal jak pájet. Poměrně rychle se to naučili a mohli začít pájet úvodní společný výrobek - detektor blesků. Jak se ukázalo, mnozí ze začátečníků (co se přiznali) měli lépe zapájený výrobek jak někteří, co tvrdili, že to umí.
No už jsme vymysleli jak si prověřit příště i ty zkušené.
Letos nebyl úvodní výrobek zvolen úplně jednoduchý a tak některým zabral i 2 dopoledne práce v labu. Ti co již měli výrobek hotový a zkontrolovaný, dostali na výběr další stavebnici. Tentokrát jsem se rozhodl trochu zariskovat a mohli si většinou vybrat sami. Některým jsme doporučili, vzhledem provedení úvodního výrobku, zvolit jednodušší stavebnici.

Na výběr byla jako loni RGB matice, LED matice, FM rádio, elektronická kostka, jednoruký bandita, cvrček a tříhlasá siréna. Jako novinky byly: přijímač AirBand (OK1VEN) a hodiny s LED (OK2UWQ).
Sirénu a cvrčka nakonec nestavil nikdo. Letos jsme se dohodli na stavbě úvodního a jednoho vybraného výrobku pro každé dítě. Ukázalo se, že i noví se dožadovali dalšího výrobku, ale bohužel, nebylo by to spravedlivé k ostatním. Navíc mne loni naštvalo, když jsem zaslechl vytahování se jednoho dítka, že má 4 stavebnice a ten druhý jen 2. Co by pak měl dotyčný stavět příště, když na složitější výrobek nemá?

ET15_lab1.jpg
úvodní výrobek - detektor blesků
ET15_lab2.jpg
v krabičce...
ET15_lab3.jpg
David dostal vysněné FM rádio o které škemral 2 roky...
ET15_lab4.jpg
Honza si po loňském FM rádiu troufnul na LED matici
ET15_lab5.jpg
Honza ATM kontroluje správnost osazování
ET15_lab6.jpg
Eva si ve volné chvíli stavila kostku
ET15_lab7.jpg
Mira vyráběl "tunning" z LEDek. Chce jej použít na Olbram Challenge, který následuje po ET
ET15_lab8.jpg
Verča si stavěla detektor blesků
ET15_lab9.jpg
O hodiny byl velký zájem... ikdyž "blbost", přeci jen docela náročná (jen LEDek je tam 114)
ET15_lab10.jpg
hotové FM rádio, tedy téměř :D
ET15_lab11.jpg
Mirek vysmátý jako by na banditovi, co rozchodil, vyhrál milióny :D
ET15_lab12.jpg
Vzal jsem si wobbler na ukázku a nakonec se výhodně použil k nastavení propustí AirBand přijímače
ET15_airbandBPF.jpg
průběh vstupního filtru Airband přijímače po nastavení
ET15_lab13.jpg
Ondra s RGB maticí, chodila na první zapojení, dal si záležet

První dva dny jsem měl dost nápor, to když děcka chodily ke kontrole a hodnocení úvodního výrobku. Později už mi pomáhali i ostatní lektoři, kteří se mnohdy zapotili, když se snažili "odfiltrovat" ode mne některé specialisty na studeňáky. Tady bych zmínil docela humornou chvilku, kdy při dlouhém bádání Martina MRK nad FM rádiem co nechodilo, někdo vzpomněl jak bádal loni nad banditou a když mi to předal k nahlédnutí, kde může být chyba, zjistil jsem, že chybí propojka.... nemusím dlouze popisovat, že mi Martin okamžitě předal rádio, ať hledám a za několik sekund jej měl zpět s tím, že tam chybí propojka :D :D. No je to blbě s tím potiskem vidět, kde chybí a kde ne....

Nejen elektronika, ale i táborové hry

Mira měl připraveno na odpoledne a večer spoustu her, běhacích i tvořivých. Na závody Formule 1 bylo třeba nejdříve sestavit závodničky, na letecké souboje zase "letadlo". Děti tak neseděly jen u pájek. Za všechny alespoň pár fotek z formulí a také si kluci zkusili hrát baseball.

ET15_hry1.jpg
 
ET15_hry2.jpg
 
ET15_hry3.jpg
 
ET15_hry4.jpg
 
ET15_hry5.jpg
 

Loni kvůli počasí nevyšlo koupání (tedy až na to, které bylo při povodni), letos jsme se vypravili hned na 2 koupaliště. Nejdříve jako obvykle do Únanova a druhé, když jsme zaměnili výlet do Znojma za výlet do Moravských Budějovic.
Den, kdy jsme byli v Únanově nebyl zrovna nejteplejší, ale voda byla i tak lákavá. Také jsme si tam vyzkoušeli zahrát dodgeball.

ET15_unanov1.jpg
na koupališti moc lidí nebylo, tak se nám alespoň lépe hlídaly děti.
Jak někdo prohlásil, když se tam někdo utopí, bude to na 100% někdo z našich.
ET15_unanov2.jpg
to se tak smějete nebo klepete zimou? ;). No nebylo to zase tak hrozné.
ET15_unanov5.jpg
R.I.P. Martin :D
ET15_unanov6.jpg
a Verča
ET15_unanov9.jpg
Dodgeball

Radioamatérské vysílání

V sobotu jsme se zúčastnili SSB ligy, předcházelo tomu, jako i jindy, trénování pomocí PMR pojítek. SSB ligy se zúčastnily 2 týmy. 1. s táborovou značkou OK2KET vyrazil do nedalekého kempu a druhý pod značkou OK2KOL jel z tábora.

ET15_ssbliga1.jpg
tým OK2KET
ET15_ssbliga2.jpg
 
ET15_ssbliga3.jpg
 
ET15_ssbliga4.jpg
OK2KOL jeli z tábora

V neděli se konal Alpe-Adria/QRP závod. Bohužel pršelo a tak letos poprvé nevyjely 4 nezávislé týmy po okolí, ale využili jsme nedalekého posedu k natažení celty a jeli QRP závod kousek od tábora. Ostatní měli standardní práci v labu a zájemci o vysílání se tak prostřídali postupně. Vzhledem k počasí však byla i účast ostatních stanic malá.

ET15_adria2.jpg
A tak se jelo pod OK2KET, OK2KJT, OK2KFJ a OK2KZB z jednoho stanoviště.
Výjimečně se využil i kecafon jako prevence, aby nebylo po závodě plno nemocných
ET15_adria3.jpg
 
ET15_adria1.jpg
Martin výhodně z posedu vyrovnal "EME" elevaci aniž by se musel sundávat stožár

Rakety

Kluci z Mikulova dovezli rakety a rampy na odpal - jak jinak než rakety z PET lahví, žádné V2 nebo modernější... A protože Martin MRK měl sebou GoPro kameru, zkusili po pár zkušebních odpalech připevnit kameru. Při prvním odpalu bylo vidět, že je Martin MRK vyklepaný, jak to dopadne a jestli kamera přežije. Posléze kluky napadlo, že můžou použít díl z velké rakety, která má padáček. To už bylo bezpečnější a také záběry mnohem lepší. Videa zpracuji a doplním, prozatím pouze fotografie nebo screenshoty.

ET15_rakety1.jpg
Montáž GoPro ke krátké raketě
ET15_rakety2.jpg
příprava odpalu
ET15_rakety3.jpg
příprava modulu s padáčkem
ET15_rakety4.jpg
po zkušebním startu následoval pokus: oddíly vytvořily písmena ET - screenshot z padající rakety
těsně před přistáním na dipólu pro 80 a 40m

Vypuštění balónu se sondou

Petr OK1VEN domluvil s Michalem OK1MWR vypuštění balónu v okolí tábora. Michal přijel, ukázal dětem na přednášce, o co vlastně jde, a následovalo napuštění balónu héliem a vypuštění sondy. Jak jsme se později večer dozveděli, finální výška balónu byla 9100m a rychlost 20m/s, než se ztratil z dosahu monitorovací stanice na Slovensku. V té době byl balón někde nad územím Chorvatska.

ET15_balon1.jpg
Michal OK1MWR popisuje konstrukci sondy a problémy se sháněním dílů.. To, co funguje na zemi,
nemusí fungovat ve výšce 10000m a výše.
ET15_balon2.jpg
 
ET15_balon3.jpg
 
ET15_balon4.jpg
Sonda je opravdu malá
ET15_balon5.jpg
balón naplněn, ještě synchronizovat datový přenos na monitorovací stanici
ET15_balon6.jpg
jedna strana sondy připravené ke startu
ET15_balon7.jpg
a druhá strana sondy
ET15_balon8.jpg
a letí......

A co na závěr? Inu, nejlépe fotky výrobků a jejich majitelů

Úvodní výrobek stavěli všichni, takže na místo fotek oddílů snad postačí fotky s výrobkem ;)

ET15_vyr_bl_c.jpg
 
ET15_vyr_bl_m.jpg
 
ET15_vyr_bl_ze.jpg
 
ET15_vyr_bl_zl.jpg
 

A nyní fotky s druhým výrobkem, od jednoduchého....ke složitému

ET15_vyr_air.jpg
AirBand přijímač
ET15_vyr_kostka.jpg
elektronická kostka
ET15_vyr_bandita.jpg
jednoruký bandita
ET15_vyr_radio.jpg
FM rádio
ET15_vyr_ledm.jpg
LED matice
ET15_vyr_hodiny.jpg
Hodiny s LED
ET15_vyr_rgb.jpg
RGB matice + RLC metr
ET15_vyr_holky.jpg
výrobky holek

No a nakonec celková fotka všech účastníků a také fotka vedoucích.

ET15_all.jpg
 
ET15_ved.jpg
 

Co se nevešlo

Plno fotek a videí, které jsou připravené ke zpracování na oficiální stránky Elektrotábora, přesto zde uvedu jednu, která byla vyfocena během druhého výletu... aneb jak zastavit dopravu :D

ET15_chocholousek.jpg
Bylo štěstí, že nebyl na blízku Dr. Chocholoušek :D :D :D


Tááák... tolik alespoň informativně o dalším ročníku Elektrotábora. Martin OK2MRK a Honza OK2ATM si ještě "užívají" Olbramu ve formě Challenge, což je pro mladé 15+ a spíše s outdoorovými aktivitami. Hoši, doufám, že přežijete ve zdraví, jak pozoruju okolí, postupně se hroutí (i já....). Nyní budeme odpočívat a odpočívat a .... odpočívat.
Co příště? Sám nevím. Buďto vymyslíme jak posílit realizační tým (OK2PIN, OK2UWQ, OK2MRK) nebo si dáme možná i pauzu. Mě od září čeká VŠ (přesněji VŠB), Martin tento šk. rok maturuje a tak to nebude vůbec jednoduché.... Necháme to uležet a třeba někdo přijde s nápadem, jak to vyřešit (ostatně, proto to zde píšu).

Poděkování

- Martinovi OK2MRK, Mirkovi OK2MDK, Petrovi OK1VEN, Honzovi OK2ATM za pomoc v labu i jinak...
- Zdenkovi OK2BUC a Jeníkovi za skvělé jídlo
 -Tomáši Petřekovi (ON) za ochotné objednání součástek a PCB na ET
- Jirkovi Podzimkovi a Romanu Pšenicovi (Conti) za objednání "zbytků" součástek, které nemohl dodat ON
- Radkovi Václavíkovi OK2XDX

A samozřejmě všem, kteří obětovali svůj čas a dovolené na uskutečnění tohoto opravdu jedinečného tábora!
Na oficiálním webu budeme usilovně pracovat, v Holicích 22.8. by mělo být oficiální představení a posléze také spuštění i veřejně na webu. Takže sledujte aktualizaci stránek www.elektrotabor.cz

73! Robin OK2UWQ

Počet shlédnutí: 1825