Uživatelské jméno:   Heslo:   Pamatuj si mě  

Wobbler verze 2

 Tisknout 

Na základě ověření předchozí verze jsem se rozhodl k inovaci. A tak mi tento týden došly desky na druhou verzi wobbleru.

Wobbler se osvědčil, nejen mě, ale i Martinovi OK2MRK, který si s jeho pomocí byl schopný ponastavovat většinu věcí na svém transvertoru 144/28MHz. Ikdyž částečně vyšel z mého prototypu TRV, udělal si úpravy a navrhl svoje desky. Snad brzy vypustí popis transvertoru na svých stránkách. Já na základě zkušeností pro změnu chystám modul směšovače s využitím ADF4351 jako LO.

No ale zpět k wobbleru. Zjistili jsme, že opravdu chybí spodní pásmo tj. do 35MHz. Dále chybí nastavitelný útlumový článek a "kalibrovaný" výstup. Také ADC se ukázal jako problém, autokalibrace zisku a offsetu se zdá být potřeba. A když už lepší ADC, tak jsem zvážil i možnost přidat detektor AD8302, kterým lze detekovat nejen amplitudu, ale také fázi. Bohužel chodí pouze do 2.7GHz, takže jsem ponechal i původní. Dlouho jsem zvažoval co zlepšit a nakonec během jednoho víkendu jsem zvládl layout a objednal desky. No a vzhledem k objednávání desek také v Iteadu jsem přihodil desky i tam. Ikdyž jde o prototyp, zajímala mě kvalita v porovnání s Pragoboardem. Ovšem když se spěchá, tak sem tam něco unikne... a tak ikdyž jsem podchytil do Iteadu navíc plochu v masce pro případné stínící přepážky, i tak mi unikly prokovky na zemních/EP ploškách pouzder CSP.... Protože mám dost práce s přípravou stavebnic na MČR, asi nechám pro jistotu vyrobit PCB u Iteadu modifikované a budu testovat až na těchto.....

Proč vlastně tedy tento článek? Možná abych navnadil ostatní, také aby tady bylo po delší době něco technického... A také pro srovnání stejných motivů plošných spojů od různých výrobců PCB...

Zde tedy schéma s linkem na PDF

wobbler2_sch.jpg

Zde je pro srovnání fotografie desky z Itead studia a z Pragoboardu. Je vidět lepší kvalita Pragoboardu, nicméně vyšší cena. Co mě štve u Iteadu je chybějící nepájivá maska u vývodů IO, které jsou připojeny k zemi. No co už... Nicméně zkuste hádat která je která :D.

img_8844.jpg
 
img_8845.jpg
 

Jakmile se dostanu k osazení a pokročím dále s programovým vybavením, budou k dispozici ke stažení. Prozatím alespoň předpokládané parametry.

Rozsah kmitočtů : 0-4GHz
Výstupní úroveň: +10dBm max
Rozsah nastavitelného útlumu: 0-31dB, krok 0.5dB
Napájení: +5V/USB
Dynamický rozsah detektoru 4GHz: -70dBm až +10dBm
Dynamický rozsah detektoru fáze: -60dBm až 0dBm

Vzhledem k tomu, že plánuji kalibraci úrovně výstupního signálu provést pomocí integrovaného attenuátoru, bude při zapnuté kalibraci rozsah útlumu menší... uvidíme.

73! Robin OK2UWQ


Počet shlédnutí: 2309