Uživatelské jméno:   Heslo:   Pamatuj si mě  

Voice recorder/player alias KECcmos

 Tisknout 

Dlouho už jsem nepopsal žádnou konstrukci. Není to tím, že bych nic nedělal, ale obvykle jsou nyní tvořené konstrukce určeny pro Elektrotábor a nechci prozrazovat co by se mohlo stavět :).
Dále popisovaná konstrukce vznikla primárně jako soutěžní výrobek pro soutěž dětí a mládeže v radioelektronice. Původně zamýšlená verze s procesorem by byla pro ně dost komplikovaná a tak jsem dostal nápad modernizovat svoji někdejší konstrukci z roku 1993 jen s využitím aktuálních a tím i sehnatelných obvodů ISD, přesněji řady ISD1700.

A tak jsem objednal na Ebayi ISD1730 za celkem slušnou cenu. Ne že by tyto obvody nebylo možné koupit, ale cena v Digikey byla i bez poštovného vyšší. Protože jsou tyto obvody primárně určeny pro ovládání pomocí SPI sběrnice, rozhodl jsem se raději "vylaborovat" zapojení na nepájivém poli. Ukázalo se, že na rozdíl od ISD1416, použitého před 20lety, je ovládání obvodu ISD1730 mnohem složitější. Jako výhodu, kterou jsem nechtěl využít, je možnost postupného nahrávání více zpráv. Jenže pak je zmatek s jejich vybíráním pomocí vstupu fast forward. Také je zapotřebí pro přepsání obsahu použít vstup Erase, tento vstup se ale u starších obvodů nevyskytoval. A tak výsledkem zkoumání datasheetu a "laborování" na stole je následující schéma:

keccmos_sch.jpg
 

Tlačítko Play překlopí R-S klopný obvod tvořený hradly U2C a U2D. Jeho výstup uvolní hradlo časovače U2A, které zajistí vygenerování negovaného impulsu na vstupu Play obvodu ISD. Impuls je vytvořen tím, že po sestupné hraně Play je výstup RDY shozen z H do L a přes D9 je vybit kondenzátor C7 a tím je signál Play zase ukončen. Po přehrání obsahu obvod ISD opět nastaví RDY do H a tím přes R8 a R9 je nabíjen kondenzátor C7. Po nabití se uvolní opět hradlo U2A a opět je generován signál Play. Pokud dojde ke stisknutí Stop, Record nebo uzemnění vstupu PTT, dojde k překlopení R-S klopného obvodu zpět a další signál Pay již nebude generován. Navíc tím, že je tlačítko Stop spojeno se vstupem Reset obvodu ISD, dojde k okamžitému zastavení přehrávání.
Při stisknutí tlačítka Record je nejprve generován pomocí hradla U3B a odporu R3,C5 potřebný signál Erase pro obvod ISD. Tento signál však zpožďuje začátek vlastního nahrávání a tak je nutné začít nahrávat obsah až po rozsvícení LED Record. Potřebný signál pro nahrávání je společný se signalizací LED. Pro ukončení nahrávání stačí pustit tlačítko. Pokud dojde k puštění tlačítka Record ještě před rozsvícením LED, je pouze vymazán obsah obvodu ISD. Zpoždění při nahrávání, tj. doba než se po stisknutí Record rozsvítí LED, je díky nutnosti mazání cca 2 sekundy.

Konstrukce na nepájivém poli byla poté ověřena na desce v klasickém provedení (neměl jsem ještě SMD verzi obvodu z Digikey) o rozměrech 100x100mm s drátovými propojkami.

keccmos_proto.jpg
prototyp
keccmos_assy.jpg
osazovací plánek
keccmos_bot.jpg
strana spojů - bottom
keccmos_top.jpg
strana spojů - top - stačí pouze drátové propojky
keccmos_silk.jpg
potisk

Na okresní kolo soutěže, kde soutěžily týmy okresů Vsetín a Nový Jíčín, byla pro kategorii M (17-19let) nachystána verze SMD. Vzhledem k tomu, že na MČR se čím dál více vyskytuje v této kategorii výrobek SMD, mohli si tak kluci potrénovat práci s tímto druhem součástek.

kecsmd.jpg
soutěžní výrobek - bez svorkovnic (aby se dalo hodnotit provedení vodičů)
kecsmd_proto.jpg
můj prototyp - se svorkovnicemi, velikost PCB je 70x75mm

Podklady v PDF opět k dispozici v sekci ke stažení, jen v tuto chvíli pouze klasická verze... SMD popíšu až jak bude čas a pokud vůbec bude zájem. Láká mě verze SMD s procesorem, která by uměla více pamětí... ale až jak bude čas a chuť :D.

73! Robin OK2UWQ





Počet shlédnutí: 2179