Uživatelské jméno:   Heslo:   Pamatuj si mě  

Arduino nearduino...

 Tisknout 
Již delší dobu slyším z různých stran popěvky na otevřený systém Arduino. Popravdě se z tohoto "otevřeného systému" stal ve světě obrovský byznys. Stačí si prolistovat Ebay či Aukro a je hned vidět, že prodávající co do předmětu uvedou "arduino compatible" požadují i několikanásobek ceny stejného produktu bez tohoto označení. Speciálně si toho lze všimnout u LCD displejů. Má cesta za volbou uživatelsky jednoduchého systému pro děti v kroužku byla poměrně složitá, nicméně díky kolegovi Martinovi se zdá, že se podařilo najít "to pravé ořechové" v podobě procesorů LPC od NXP řady ARM s integrovaným USB řadičem.
Proč se vůbec o něco takového snažím? Odpovědí je pouhý fakt, že za poslední měsíc jsem musel (no ani nemusel, ale byl jsem požádán...) řešit problém s nabořeným bootloaderem u několika kusů. Dokonce i Petr AIA mi hlásil obdobnou zkušenost. Procesor Atmega za to nemůže, na vině je právě nedokonalost a "neodvšivenost" celého systému.
Pro děti je takové "fatální" selhání systému docela odrazující, navíc by musely hledat někoho, kdo jim znovu nahraje bootloader. Jednou z možností bylo pro mne dosud využití "dotovaného" systému od TI nazvaného LaunchPad viz. jeden můj starší článek. Díky nízké ceně byl tak snadno dostupný, bohužel jednoduché procesory MSP430Gxxx nemají podporu USB a tím neumožnují dělat zajímavější aplikace, řízené z PC.
Již zmíněný kolega Martin mi před časem ukazoval obvody NXP, které jsem do jisté míry ignoroval, protože NXP nemá zrovna obsáhlou podporu v podobě knihoven. Mé zkušenosti s verzemi MCU založenými na řadě x51 navíc nebyly zrovna nejlepší... Inu, když jsem ale začal trochu studovat možnosti a hleděl pod ruce kolegům, co s těmito obvody experimentovali, zaujalo mne, že si vystačí bez programátoru. To z toho důvodu, že součástí interní boot ROM je SW, který udělá z tohoto obvodu tzv. "Mass storage device", což není vlastně nic jiného než paměť Flash. SW v ROM emuluje FAT souborový systém a stačí nahrát soubor bin a vnitřní SW, který je v ROM a tím i "nezničitelný", zajistí jeho nahrání do Flash. Tím je programování obvodu hotovo.
Hoši použili jeden jednodušší typ s jádrem ARM M0 a to LPC11U24 a Martin také navrhl prototyp adaptéru o rozměru DIL40. U Farnellu stojí samotný obvod necelou stokorunu bez DPH v pouzdře TQFP48. Zajímavé je, že za originál obdobný modulek chtějí přes 1100Kč. Domluvili jsme se s Martinem na úpravě desky, takže tuto zde později dám k dispozici. Pro zajímavost, zde je schéma.
Rozhodl jsem se pro konstrukci blíže nespecifikovaného zařízení, využívajícího tento modul pro stavbu na Elektrotáboře 2013. Záměrně nezmiňuji co, aby to bylo pro kluky překvápko. Pokročilým však mohu slíbit, že si tento modul můžou zkusit osadit, samozřejmě je celý SMD.

Modul bez SW je k ničemu, proto bych rád zde postupně zveřejňoval různé aplikace, předělané z Arduina na tento CPU (nejen předělávky). Samozřejmě první budou HAM konstrukce a konstrukce zajímavé i pro děti.... Třeba se o tento systém postupně bude zajímat více lidí. Přeci jen ARM není až tak neznámý. NXP dělá i vyšší řady ARM s obdobnou funkcí "programování MCU".
Ikdybych zůstal s tímto systémem osamocen, vadit mi to nebude... Uživatelům Arduina přeji hodně štěstí a nezbořený bootloader. Pokud někdo z nich dospěl až k pořízení AVR programátoru, pak je již blíže k opravdovému programování a nic mu nebrání arduino opustit a používat AVR naplno.

73! Robin OK2UWQ




Počet shlédnutí: 1945