Uživatelské jméno:   Heslo:   Pamatuj si mě  

Oprava/rekonstrukce rotátoru

 Tisknout 
Před lety jsme po různých experimentech snímání polohy anténního systému od potenciometru přes inkrementální čidla nakonec úspěšně používali absolutní čidlo polohy s 10bitovým výstupem. Jenže při zimních experimentech s KV anténou na stejném stožáru jsme zjistitli, že se odporoučelo čidlo polohy. Po rozebrání se ukázalo, že to odnesl CCD prvek, takže oprava nebyla možná. Bylo proto nutné najít náhradní řešení.
Již před asi rokem objevil Pavel PMU na ebay absolutní čidla s CANOpen sběrnicí za cca 80EUR. Vzhledem k tomu, že běžně tyto čidla stojí až 15000Kč (alespoň tolik nás stálo to původní), byla cena značně příznivá.
CANOpen sběrnice vychází z CANbus sběrnice, kterou vytvořil Bosch. Ikdyž nejsem zrovna příznivcem procesorů PIC, před časem jsem řešil aplikaci pro CANOpen s využítím rutin od Microchipu dostupných na jejich webu pod názvem CANOpen Stack. Tento Stack je však primárně určen pro komunikaci s řídící jednotkou, navíc zabírá docela podstatnou část paměti CPU a pro obsluhu grafického displeje (použitého s předchozí ovladačkou, postavenou na MSP430) jsem potřeboval místo pro tabulku znaků.
Naštěstí jsem objevil manuál od výrobce i s popisem komunikace, takže odpadla "nutnost" použití Stacku a po několika dnech experimentů s čidlem pomocí USB/CAN převodníku tak vznikl návrh kontroleru pro nové čidlo. Konkrétní čidlo má označení GXMMW.A205PA2 od firmy Baumer a má tyto parametry:
- 8192 kroků na otáčku
- multiturn, který podporuje "přetočení" a tím zjednodušuje kontrolní SW (snadné natočení azimutu např. 20st přes sever)
- napájení 10-30V (spotřeba 70mA typ.)
- HW nastavitelná rychlost přenosu a nastavitelná adresa čidla, umožňující zapojit na stejné vedení i elevační čidlo případně další rotátor

Rozlišení čidla umožňuje velmi přesné měření azimutu a pro náš účel použití na 2m je až zbytečné, nicméně konstrukci nejspíš použijeme i na 3cm apřípadně 23cm.

Na rozdíl od předchozí verze rotátoru, která komunikovala pomocí RS232, jsem tentokrát zvolil opticky oddělenou komunikaci USB s FT232RL. Vlastní rotátor je napájen z nezávislého zdroje 12V, má výkonové výstupy, které mohou přímo spínat relátka nebo stykač (ošetřit diodou!). Jednotka může být také ovládána pomocí 3 tlačítek (UP, DWN a SET).
V případě potřeby elevace postačí připojit další čidlo, nastavit adresu a mírně doplnit a upravit program, v tuto chvíli nebylo zapotřebí elevaci řešit.
Schéma zapojení elektroniky:

 

Plošný spoj a osazovací plán strany SMD

 
 

Prototyp desky rotátoru (finální verze obsahuje "opravy" a také je větší kvůli montážním otvorům):

 
 

Displej je k desce rotátoru připojen přes I2C sběrnici. Použitý grafický displej 128x64bodů HG128646-1BNHDWB-V1F70 dodává Koala elektronik, dodávají i potřebné 26pinové konektory pro připojení pásku od displeje.



Deska interface

 

Soubory s předlohami, schémata a program je ke stažení v sekdi download.
Gerbery tentokrát nedávám ke stažení, nenechával jsem desky vyrábět profi. Na vyžádání mohu poslat emailem.






Počet shlédnutí: 2744